איך להפיק את המירב מהאקתון

עודכן ב: 31 אוג 2019

דריה אקרמן ונגה מן //


הפוסט מבוסס על הרצאת וידאו של דריה אקרמן ונגה מן, שפורסמה בקבוצת הסטודנטיות של QueenB בפייסבוק. מוזמנות להצטרף לקבוצה ולצפות בסרטון.

אם הגעת לפוסט הזה, כנראה שאת עומדת להשתתף בהאקתון, או שוקלת להשתתף באחד, או סקרנית לגבי מה זה בכלל. בפוסט הקרוב נשתדל לשכנע אותך ש(מאד!) כדאי לך להשתתף בהאקתון, ונחלוק כמה טיפים על איך אפשר להפיק את המירב מהאקתון.

יש שיטענו שהאקתון הוא ניצול הזמן הטוב ביותר ללמידה טכנולוגית: בהשקעה מינימלית של בדרך כלל יום או יומיים לומדים המון המון. כמה המון? לפעמים יותר מאשר לומדים בסמסטר שלם בקורס כלשהו. וכל כך הרבה אסימונים נופלים.

אנחנו באופן אישי חובבות האקתונים. מעבר להזדמנות ליצור פרויקט שהוא לגמרי שלנו וללמוד דברים חדשים, באירועים האלו בדרך כלל יש אווירה קסומה, פוגשים אנשים מעניינים ויש מלא פינוקים.


למה בכלל להשתתף בהאקתון?

רשימת הסיבות ארוכה מאד. נזכיר כאן כמה מהסיבות המרכזיות שרלוונטיות בעיקר לסטודנטיות.

פרויקט להוסיף לקורות החיים- "ספרי לנו על פרויקט תכנות שלקחת בו חלק לאחרונה" היא שאלה נפוצה מאוד בראיונות, במיוחד לתפקידי ג'וניור. עבור המראיין, יהיה נהדר לשמוע אותך מספרת על פרויקט שעשית בהאקתון. זה כנראה פרויקט שאת מכירה מא׳ עד ת׳, וחשוב לא פחות, עשייה עליה תספרי בחיוך ובהתלהבות. זו אחלה דרך עבור המראיין ללמוד עליך קצת יותר מאשר שגיליון הציונים שלך מגלה ולכן זו שאלה פופולרית מאד בראיונות. בנוסף, עצם ההשתתפות בהאקתון נותן לך כמה נקודות נוספות- על זה שאת באמת אוהבת את התחום, שיש לך ראש יצירתי ועל זה שיצא לך להרים פרויקט מקצה לקצה.

משהו להראות לאבא ואמא- הפרויקטים שלנו בתואר, מתוחכמים ככל שיהיו, לא ממש מלהיבים את חברינו הלא-מתכנתים. את התרגילים שלנו אין טעם להראות לאף אחד והקורסים שלנו הם לא הנושא הכי מרתק לשיחות סלון. האקתון זו הזדמנות ליצור אפליקציה משלכן, פרויקט שכיף לספר עליו גם למי שאין לו מושג במדעי המחשב.

ללמוד טכנולוגיה חדשה- האקתון מאפשר לנו ללמוד טכנולוגיה חדשה תוך כדי עשייה, בזמן קצר, ועם ליווי של מנטורים מובילים מהתעשייה. זו הזדמנות לצבור ניסיון בעל ערך שבסיטואציה אחרת עשוי לקחת שבועות ארוכים.

התואר מלמד אותנו הרבה דברים אבל לא תמיד מה שצריך עבור עבודה בתעשייה. האקתון הוא הזדמנות לצבור ניסיון בתכנות ״אמיתי״, ללמוד מונחים רלוונטים: מה זה אומר "להרים שרת", איך יוצרים UI ועוד.

לקפוץ למים- אם את חושבת שאת לא מתאימה או לא מספיק מוכנה בשביל להשתתף בהאקתון- את כן. זו אחלה דרך לצאת מהקומפורט זון: את לא אמורה לבוא ולעשות משהו שאת יודעת לעשות, זה המקום והסביבה התומכת להתנסות בדברים חדשים. אחרי התמודדות עם האתגרים שהאקתון מספק, תחושת הביטחון והמסוגלות שלך ישתפרו פלאים!


לפני ההאקתון

כולנו מאד עסוקות ואחד היתרונות של האקתון זה דווקא שהוא לוקח את משך הזמן שלו בלבד, בלי יותר מדי התעסקויות לפני או אחרי. עם זאת, יש כמה דברים קטנים שמומלץ לעשות לפני ההאקתון ויכולים לשפר מאד את החוויה ואת ניצול הזמן שלכן באירוע עצמו.

להסגר על קבוצה ורעיון- יש האקתונים בהם החלוקה לקבוצות מתבצעת בזמן האירוע. אבל ברב האירועים מומלץ לבוא עם קבוצה מוכנה ואפילו רעיון, כדי שתוכלו ישר להתחיל לעבוד. הזמן של ההאקתון מאד מצומצם וכדאי להשאיר כמה שיותר ממנו למימוש. הכל לוקח יותר זמן משחשבנו, ולכן כל התקנה או קינפוג שאפשר לעשות לפני האירוע יעזור מאד. כדאי גם לתאם ציפיות בין חברי הקבוצה- אתם מגיעים כדי לנצח בתחרות? כדי ללמוד טכנולוגיה? או סתם להנות? מטרות שונות לאירוע יביאו לוויב אחר של הקבוצה, וכדי לחסוך מחלוקות בהאקתון כדאי ללבן זאת לפני כן.

התקנות- ברגע שיודעים מה בערך הפרויקט שהולכים לעשות, אפשר וכדאי להכין את סביבת העבודה בה נעבוד- התוכנות, הספריות. התקנות בדרך כלל לוקחות המון המון זמן. ה-Wifi באירוע יכול להיות חלש או לא לעבוד ובסוף אתן עלולות למצוא את עצמכן מבזבזות את כל האירוע על התקנת סביבת העבודה ובלי זמן לעבוד באמת.רגע לפני שמתחילים

רגע לפני שצוללים ל